Lotosový květ

 

Symbol čistoty a znovuzrození

 

LOTOS

 

 

 

   Lotos je symbolem vzniku života, znovuzrození, krásy, čistoty i spirituality. Je symbolem harmonie mužského a ženského počátku. V řadě náboženství je posvátnou květinou. Zvláštností Lotosu je, že se nedá ušpinit tekutými nečistotami – na povrchu okvětních lístků jsou drobné krystaly, které pomáhají stékání nečistot z květu. Semena Lotosu mají neobvyklou schopnost udržovat klíčivost během několika stovek i tisíce let. Je pravděpodobné, že právě tato schopnost byla důvodem, proč se Lotos používá taky jako symbol nesmrtelnosti a vzkříšení.

   Podle mýtů byl Lotos prvním květem, který se objevil na světě. Svým životním cyklem symbolizuje cestu života, kterou je třeba ujít k plnému dospění a uzrání. Vyrůstá z bahna, prodírá se zakalenou vodou, až se nakonec čistý a zářivý objeví na hladině. Je symbolem moudrosti vycházející ze zmatků a rozpaků naší mysli až  do  úplného otevření se soucitu a harmonické jednoty obou polarit.

   Východní tradice, spojené s květem Lotosu, se projevují v západní tradici v obrazu květů Lilií. V křesťanské tradici archanděl Gabriel přináší Panně Marii Lilie Zvěstování.

   Květy Lotosu představují čistotu. Dlouhý stonek symbolizuje dlouhou cestu učení se, které povznáší mysl z „bahna nevědění či zmatků“. Poupě symbolizuje obrovský potenciál možností a dovedností a otevřený květ představuje dokořán otevřenou širokou náruč a laskavé Srdce.

 

uzle-srdce

 

Dodnes je Lotos symbolem čistoty. Ty nejlepší lidské vlastnosti byly vždy spojované s Lotosem.

 

Bílý Lotos představuje stav spirituální dokonalosti. Červený Lotos je symbolem čistoty srdce, lásky a vášně. Modrý Lotos symbolizuje vítězství ducha nad smysly a moudrost vědění.

Růžový Lotos, nejkrásnější a nejvzácnější, představuje nejvyšší ctnosti.

 

kolecko