logo-rgb-tesne

Květové esence dovedou harmonizovat emoční prožívání

během těhotenství nebo po porodu

 

Martina | ŽENA s.r.o., 15.10.2018

 zrozeni.com_clanek kvetove esence_Foto 1

www.zenysro.cz

Svým původním vzděláním jsem biochemik a po škole jsem se 12 let věnovala klinické diagnostice. Později jsem začala studovat základy tradiční čínské medicíny a mnoho dalších odborných seminářů od zahraničních, ale i českých lékařů,“ vypráví o sobě Eva Kopasová. Její budoucí směřování zásadně ovlivnily a rozšířily odborné semináře antropozofické medicíny. V rámci těchto seminářů měla možnost navštívit významné kliniky a farmaceutické společnosti ve Švýcarsku a Německu. „Již 13 let působím v oblasti porodnictví a vedle aromaterapie, které se profesně věnuji mnoho let, se zaměřuji na úplně nové květové esence s vůněmi, které jsou bohaté na bioaktivní látky léčivých rostlin a obsahují výtažky ze vzácných olejů a květů,“ popisuje Eva své poslání.

zrozeni.com_clanek kvetove esence_Foto 2

Její působení je však mnohem bohatší, než by se na první pohled mohlo zdát. Vede semináře pro těhotné ženy a nastávající tatínky a spolupracuje s porodními asistentkami a neonatologickými sestrami, které učí neinvazivní nefarmakologické přístupy. Ty mohou podpořit nejen rodičky, ale vůbec celý přirozený příchod dítěte na svět.

Eva své znalosti a zkušenosti sepsala také do několika knih. Mezi její publikace patří Motýlí masáže pro novorozeňátka. Je spoluautorkou knihy Narodilo se předčasně a vydala novou řadu Květových esencí s vůní (rok 2016).

Vytvořila jsem a rozvíjím koncept Cestou jemného doteku. Ten spočívá v tom, že pomocí voňavých doteků, jemné stimulace a květových esencí s vůní je podporovaný zdravý emoční a tělesno-energetický a smyslový vývoj dětí již od jejich početí. Stejně tak působí harmonizačně a léčivě v různých obdobích života ženy,“ popisuje Eva svůj projekt, kterému se nyní aktivně věnuje.

Na úplném začátku Eva připravila ucelený postup opečovávání novorozeňátek a předčasňátek, jako jsou Konejšivé doteky, Hlazení pěti Srdcí či Hedvábné hlazení a také Motýlí masáže. Jejich nedílnou součástí jsou i květové esence s jemňounkou vůní. Je to přístup, který tu chyběl, protože donedávna byly v Čechách známy „jenom“ Baby masáže vhodné pro děti od 3 měsíců.

evka

Na neonatologická oddělení přináší projekt Voňavých domečků, kdy se jemným voňavým dotekům a Motýlím masážím učí rodiče tak, aby se uměli dotýkat svých předčasňátek v inkubátoru, a tím je podpořit ve vývoji a léčit na jejich cestě „náročnějšího“ vstupu do života.

V rámci Cesty jemného doteku začaly vznikat postupem času i další nové aktivity, díky kterým Eva spolupracuje s mateřskými školkami i základními školami. „Jedná se konkrétně o Kytičkové dětství s vůní Růže. Cílem této aktivity je skutečnost, že květové esence s vůní a cílená jemná stimulace dovedou pomoci dětem a působí blahodárně na jejich všestranný vývoj. Dětem se vůně moc líbí a s velkým potěšením je samy rády používají,“ vysvětluje Eva.

Letos připravila pro ženy léčivý seminář Kytičková alchymie žen. „Na tomto semináři ženy učím, jak se mohou opečovávat tak, aby se samy uměly podpořit v různých situacích a obdobích svého života. Od časného dospívání až po věk modré ženy. Přes hormonální rovnováhu a celý endokrinní systém, harmonizaci emočního naladění či vitalizaci životní energie. Ale i mnoho dalšího,“ doplňuje své další aktivity. Zároveň poukazuje na to, že květové esence s vůní a motýlí doteky se významně osvědčily i při podpoře kvality života v onkologické a paliativní léčbě.

zrozeni.com_clanek kvetove esence_Foto 4

Těhotenství a porod je pro ženu krásným, ale i náročným obdobím. Co radí ženám, aby se na tyto okamžiky mohly co nejlépe připravit a jak mohou pomoci květové esence? „Květové esence dovedou harmonizovat emoční prožívání, ale také dovedou podpořit i její zklidnění se do vnitřního středu. Což je v těhotenství a zejména při porodu nesmírně důležité,“ říká. Působením květových esencí na jednotlivé oblasti endokrinního systému je podporována a vitalizována činnost hormonů (květová esence Růžové osvěžení). A pokud se hladina hormonů vyvíjí harmonicky, tak je také podporován i správný vývoj děťátka. Ale i při samotném porodu je jeden z nejdůležitějších hormonů právě oxytocin. Je vždy přirozenější podpořit hormonální rovnováhu pomocí léčivé síly přírody než syntetickou cestou, když je ta možnost.

Eva zároveň poukazuje na téma, které je dnes stále ještě poměrně opomíjené – placenta. „Mou velkou touhou je tuto problematiku otevřít a poukázat na ni. Placenta je neskutečným biologickým stromem života, přes který dostáváme výživu, kyslík a energii od maminky. Geneticky je naprosto identická s námi. Placenta tvoří kořeny našeho původu a je naší nedílnou součástí, ale i místem vzájemného fyzického i psychického propojení s maminkou až do porodu. Díky jejímu nezaměnitelnému, životně důležitému významu ji proto přináleží naše pozornost, vděk a úcta. Zaslouží si, abychom ji tak vnímali a také s ní i po porodu zacházeli,“ vysvětluje.

Úcta k placentě může být pro mnoho žen stejně tak i způsob, jak vyjádřit poděkování vlastnímu tělu za devět měsíců cesty těhotenstvím a cestu porodem. Tento rituál jí může pomoci uzavřít celé životní období, ve kterém se jako žena přerodila v maminku. A rozloučit se s tím, co v průběhu této cesty proběhlo. Je to hluboce vnitřní a soukromá chvilka ženy, kdy si může sama pro sebe vše shrnout. Jak se v ní devět měsíců rodilo mateřství, naděje a pocit naplnění pro nový život a novou rodinu.

zrozeni_placenta

Je pro mě velkou radostí přinášet Cestu jemného doteku všude tam, kde dává mnoho léčivé a voňavé pomoci. Přirozeně přichází všude tam, kde je jí potřeba. A navíc, tato cesta je velmi příjemná a osvěžující a nezáleží při ní ani na věku. Proto je stejně otevřená pro všechny,“ uzavírá Eva