logo-rgb-tesne

Něžný dotek od maminky

kojeni

…a  nikdy nezabudni,

moja Duša je otisknutá v Tvojom Srdci a vždy Ťa bude hriať

a moja neha Ťa bude stále hladiť a bude tu pre Teba stále …

   Už při prvních dotecích po narození vstupuje Děťátko do světa pocitů. Hlazení tiší jeho hlad po blízkosti Maminky či Tatínka. A díky laskavým dotekům ví, že není opuštěné. Už Novorozeňátka jsou na dotekové podněty perfektně připravena přes velkou spoustu receptorů v pokožce. Doteky nás dokáží nejen potěšit, ale i rozptýlit úzkost či strach.

Něžný dotek znamená víc než jakákoliv jiná péče.

   Něžná komunikace pomáhá Mamince vcítit se do světa Děťátka tak, že bude umět postupně dešifrovat i jeho skryté emoce v různých situacích a zároveň se naučí s láskou a pochopením na své Dítě reagovat. Láskyplné doteky ovlivní na celý jeho život kvalitu a hloubku vzájemného sdílení nejen v samotné rodině, ale i mimo ni i později v dospělém životě a bude mu napomáhat vytvářet zdravé mezilidské vztahy.

 Lásku, kterou věnujeme svému Děťátku, nám vrátí několikanásobně.

   Jemné doteky působí na Novorozeňátko blahodárně nejen na fyzické, ale především na emoční a energetické rovině. Miminko cítí, jak moc je milované, a cítí se opečováváné. Přirozeně touží, abychom ho drželi, objímali, hladili a masírovali. Proto jej syťme tělesně i emočně co nejvíce, jak můžeme.

Naše dlaně jsou našim darem.

   Děťátko přesně cítí naladěni svoji Maminky. V jejích  dlaních se nachází útěcha, kterou hledá a potřebuje. Držet se a být držen je pro jeho duševní vývoj potřebné a důležité. Naše něžné dlaně mu dopřávají pocit bezpečí a přijetí. Mohou ho uklidňovat, povzbuzovat a posílit sebedůvěru. Mohou stejně tak léčit, jako čist v mapě jeho pocitů a vnášet radost a pohodu nejenom do jeho života, ale i do života celé rodiny. Vzájemné doteky a pouto s Maminkou a Tatínkem a také jejich důvěra v něj mu pomáhají všechno snadněji zvládnout. V prostředí plném bezpečí a ochrany se rozvíjí jeho vnímání, díky čemuž bude postupně moci se zdravou zvědavosti poznávat svět mimo maminčino lůno. Hladící dlaně jsou cestou vzájemného sycení, ale i léčeni. Neurolog prof. Andreas Ziegel uvádí, že při láskyplném hlazení blízkým člověkem se masivně vyplavuje dopamin (patří do skupiny tzv. hormonů štěstí) a také se budují nové neuronové spoje v mozku (mluvíme o tzv. plasticitě centrální nervové soustavy).

   Nejdůležitější ale je, aby jej masíroval ten, kdo jej má rád, a dotýkal se jej pro samotnou radost z doteku. Dlaně jsou poslové našich pocitů. Dostatek a sytost tělesného kontaktu je nejlepší přírodní lék, proto je velmi důležité Dítě hladit, masírovat a stimulovat pravidelně. Člověk měl a má přirozenou potřebu byt milován, dotýkán a hlazen. Ale také i naopak milovat, dotýkat se a hladit, aby se mohl zdravě vyvíjet a prospívat po tělesné, duševní a emoční stránce.

   Vydejme se společně se svými Dětmi na cestu porozuměni a lásky. Nechejme své Děti vyrůst ve vyrovnané a sebevědomé bytosti. Milujme je, hlaďme je a dotýkejme se jich, kdykoliv je to možné. Vnímejme jejich pocity a vše, co od nás potřebují. Naučme se znát, kdo jsou oni a kdo jsme my…

Voňavé hlazení kytičkovými dlaněmi dává rodičům prostor, jak se mohou aktivně
a smysluplně podílet na harmonickém vývoji svého Děťátka po všech stránkách.

kolecko

Eva Kopasová

logo-rgb-tesne

 

 

 

 

Smysly děťátka před porodem

Pokožka novorozeňátka

Konejšivé doteky

Motýlí masáže pro novorozeňátka

Lektorky Motýlích masáží

Doporučujeme