logo-rgb-tesne

Ženy ženám – a nejenom jim

eva kopasova 2

Kateřina Komorádová | 20.05.2011

  Akademie Něžného doteku je jedním z projektů společnosti MAITREA. Jak už název napovídá, lidský dotek v něm hraje jednu z hlavních rolí. Dále účinkují: aroma oleje, mimoslovní komunikace, spojení, pochopení, otevřenost a respektování lásky. V březnu jsme se vyjeli podívat na setkání porodních asistentek a prostor byl i na povídání s jeho organizátorkou Evou Kopasovou.

  V rámci projektu se snaží přinést aroma-oleje a jemný dotek do porodnictví a obecně neonatologických oddělení. Záštitu nad ním si vzala naše kolegyně Eva Kopasová, která se tomuto tématu intenzivně věnuje už několik let. Spolupracuje s řadou profesních organizací v oboru neonatologie a pořádá odborné kurzy a setkání pro ženy, které svou profesí pomáhají ostatním ženám snadněji zvládnout největší změnu v jejich životě: změnu, během které se z ženy stává matka.

  Jedno takové setkání porodních asistentek proběhlo také začátkem března ve Zlíně. Víkend plný žen a tří odvážných mužů, kteří v ženském kruhu a s tímto čistě ženským tématem vydrželi až do konce, se nesl ve znamení porodnictví, neustálých diskusí a výměn zkušeností. Současně se tím vším prolínal bohatý „vzdělávací“ program: sobota patřila tématu rodinných konstelací, rodinného systému a terapii pevného objetí v podání Jany Večeřové, jedné z našich odbornic na tuto problematiku. Eva ji doplnila přednáškou o speciálnímu HANDLE® přístupu a miminkovských Motýlích masážích (včetně praktických ukázek). Nedělní závěr Zbyňka Šedivého o éterických a rostlinných olejích pak celé víkendové setkání zastřešil.

  Co k setkání porodních asistentek říct z pohledu laické pozorovatelky? Z těchto žen bylo cítit jejich silné spojení s životem a ženstvím ve své opravdovosti, v jaké se v našem životě, ať jsme žena či muž, objevuje. Oči se jim leskly zvláštní září, o které byste řekli „Ano, tyhle ženy vědí …“. Kdybych měla dvoudenní setkání popsat jen jedním slovem, řekla bych „sdílení“.

  Tyto ženy toho mají hodně: mají úctu a pokoru k životu a zároveň ráznost a rozhodnost. Mají jasnou vizi a cíl, se kterými se scházejí, sdružují a vyměňují zkušenosti; tím cílem je snaha vrátit okamžiky zrození a příchodu dítěte na svět do rukou žen – ještě o něco víc, než je tomu dnes. Mají energii a vytrvalost budovat pozici porodní asistentky nejenom v životě ženy, ale také na porodním sále a na oddělení poporodní péče. Mají odvahu nahlas mluvit o tom, co je trápí: nejčastěji o malém respektu jejich práce ze stran lékařů:

  „Lékaři dřív aroma-olejíčkům na porodních sálech nedůvěřovali. Dnes po zkušenostech porodních asistentek, když porod nepostupuje, je už sami popohánějí „Tak kde jste s tím jasmínem! Zkusíme jasmín.“ – Eva P.

  „Stejné je to s míči nebo koupelemi při porodních bolestech: dřív se nad tím usmívali, ale dneska je už pro ně přirozené o tom nejenom mluvit, ale dokonce mít na dveřích do ordinace lékaře cedulku, že míč a koupel je možná přímo u něj …“ – Jarmila

  „Lékaři to potřebují poznat a vyzkoušet. Proto od nich nečekáme, že budou hned těmi prvními, kdo maminkám aroma-olejíčky nabídnou. Vůbec dostupnost aroma-olejíčků v nemocnicích je obecně velkým oříškem. Porodní asistentky v tomhle mohou hodně pomoci.“ – Jarmila

  „Jde o to nevyhořet a vydržet!“ – Veronika

  „Na zdravotní školu jsem šla proto, protože jsem chtěla lidem pomáhat. Rozčarování přišlo velmi brzy, a proto jsem se rozhodla specializovat se na porodní asistentku. A také proto, že nemám ráda přílišné intervence lékařů do přirozených stavů, jakým je třeba těhotenství nebo i samotný porod. Nelíbí se mi, že lékaři mezi sebou nekomunikují a nahlížejí na člověka bez širších souvislostí. Žena porodí, porodník odvede svou práci a předá ji na oddělení šestinedělí a tím to pro něj končí. Podobně to pokračuje i tam, kde se ženě sice věnují, to ano, ale pak ji propustí domů a nic jí neřeknou. Žena je pak zmatená. Jednání lékařů na tělesné úrovni je kvalitní, ale na psychické a komunikační dost pokulhává.“ – Jana

  „Byla bych ráda, kdyby se nám podařilo vytvořit jednotnou organizaci porodních asistentek, které by spolu držely a táhly za jeden provaz. Ráda bych, aby nás lékaři přijali mezi sebe …“ – Táňa

  „Zároveň je ale také potřeba předat kus odpovědnosti ženám. Aby si ony samy řekly, jak to chtějí a co vůbec chtějí.“ – Radmila

  „Jako babička využívám aroma-olejíčky s velkým úspěchem u svých vnoučat. Když teď vidím, co všechno je díky nim možné dosáhnout, trochu mě mrzí, že jsem se s nimi neseznámila ještě před jejich narozením.“ – Věra

  „Vliv médií je neskutečný. Spousta žen, které ke mně chodí, si tak myslí, že je naprosto samozřejmé normálně otěhotnět, dítě normálně donosit a normálně a bez komplikací ho porodit. Tohle všechno ale zas tak normální není! A je třeba k tomu přistupovat s velkou pokorou.“ – Jana B.

  O masážních olejíčcích a speciálních novorozeneckých masážích mluví organizátorka setkání porodních asistentek Eva Kopasová.

Narodit se do vůně růže

  Některé ženy jsou pro mě Ženy s velkým Ž. Pár takových Žen je v mém životě už dlouho, jiné do něj vstoupily později – v posledních letech čím dál tím častěji. Eva Kopasová je jednou z nich.

Evi, proč zrovna aroma-olejíčky a těhotenství a porod?

  Před osmi lety jsem přišla do České republiky a poprvé se tu potkala s aroma-olejíčky. Jsem vystudovaný biochemik a před tím jsem se věnovala klinické diagnostice. A jako biochemika mě téma aroma-olejíčků hodně zajímalo, právě přes jejich biochemickou specificitu a čistotu přírody, na rozdíl od farmaceutické chemie, která používá i syntetické složky. Věděla jsem, že existují speciálně namíchané olejíčky pro porod i pro opečovávání novorozeňátek. A tehdy mi v hlavě okamžitě problesklo, ano, tohle je cesta. A později vznikla „Cesta jemného doteku…“.

A tehdy jsi se svým nápadem oslovila MAITREU?

  Ano, tehdy jsem poznala Toníka, kterému jsem o tom říkala. A když jsme si o tom několikrát podrobněji povídali, můj nápad jej velmi zaujal, proto ho hodně podpořil. Došlo to dokonce tak daleko, že jsem ze své lásky, kterou pro mě byla moje tehdejší práce klinické diagnostiky, postupně vycouvala a naplno se začala věnovat aroma-olejíčkům. Díky Toníkově obrovské podpoře se celý projekt rozvinul do té podoby, jakou má teď.

Jak vlastně aroma-olejíčky na lidský organismus působí?

  Čistá „přírodní chemie“ působí neinvazivně a do organismu, kde spouští biochemické procesy, se dostává dvěma způsoby: přes pokožku a přes nos. A přes noc jednak plícemi, odkud jde účinná složka dále do krevního oběhu a do celého organismu, kde působí léčivě, a druhak se důležitý impulz dostává do mozku také přes čichový vjem. Tím aroma-oleje dostávají na rozdíl od farmaceutických tabletek ještě větší rozměr. Díky tomu mohou přes amygdalu (součást mozku uchovávající emociální paměť, pozn.red.) a limbický systém (součást mozku ovlivňující mj. dýchání, polykání a žvýkání, pozn. red.) působit na emoční, mentální a psychické rovině. A o tom je právě těhotenství a narození miminka. Aroma-olejíčky vnímám jako rostlinnou léčbu, která je nefarmakologickým způsob pomoci, což je pro mě důvod, proč se tomu tak intenzivně věnuji.

Největší předností aroma-olejíčků je tedy právě jejich neinvazivnost…

  Ano, právě díky tomu, že působí přes čichový vjem, se do našeho organismu dostávají rychle a přirozenou cestou, nemusíš polykat tabletky nebo dostávat injekci. Existuje studie francouzských neonatologů, kteří zjistili, že pokud dětem do inkubátoru dávali vůni Vanilky, podporovalo to u nich pravidelné dýchání a zlepšil se jim pravidelný tlukot srdíčka. A to až o čtyřicet procent! Jenom díky dýchání. Kolem miminka v inkubátoru je spousta hadiček a všemi možnými způsoby se do něj dostávají různé věci a tohle je úplně skvělá metoda … Nadýchne se, a nejenom že mu to pomáhá psychicky, protože se cítí příjemně, ale také fyzicky, protože mu to pomáhá na tělesné rovině.

Specializuješ se na aroma-olejíčky v oblasti porodnictví. Jakým způsobem se o nich nastávající maminky dozvědí?

  Hodně spolupracuji se soukromými porodními asistentkami, které pro těhulky pořádají svoje kurzy. Pro tyto ženy jsou porodní asistentky velmi, velmi důležité, protože to, co jim řeknou, je hodně důležité. Proto se asistentky snažím v aromatologii vzdělávat, učím je o účincích jednotlivých bylinek a vůní a ony to následně učí svoje těhulky. A je úžasné, když těhulka používá aroma-oleje už v těhotenství, které pomáhají jí i miminku. Později tato žena i lépe spolupracuje při porodu, protože už má s aroma-olejíčky osobní zkušenost.

Můžeš pro názornost přiblížit, jakým konkrétním způsobem mohou aroma-oleje těhotným ženám pomoci? Třeba při porodu?

  Přímo při porodu mohou pomoci nejenom od bolestí, ale mohou také stimulovat děložní kontrakce. Jejich velká pomoc je také na psychické, mentální a emoční rovině. Hodně žen totiž řeší porod hlavně v hlavě, jsou mentálně zaseknuté. V tom případě pomáhá vzácná esence Neroli, která je dokáže od tohoto mentálního stresu uvolnit. Pokud je zase žena spíš roztěkaná, není sama se sebou, hezky ji vycentruje Heřmánek římský, který ji dostane do svého středu, a tím jí pomůže lépe se soustředit na porod.

A pro novorozeňátka?

  Pro miminko není nic krásnějšího než mít možnost se narodit do jemné vůně Růže. Existuje Růžová voda v rozprašovači, která navíc i dezinfikuje, a to jak na fyzické, tak emoční úrovni. Vystříkají se jí porodní sály, kde bývá někdy hodně emočně husto z předcházejících porodů nebo jiných těžkých okamžiků a zážitků, které se tam odehrály. Řada porodních asistentek to dokonce sama říká, že ho tam fyzicky cítí. Je úžasné, že na růžovou vůni reaguje i samotný personál. Takže třeba doktor, který přichází od těžkého případu nebo má za sebou náročné okamžiky, se také příjemně naladí.

  Vůni Růže je možné také použít k dezinfekci inkubátorů, které se stejně tak jako tak pravidelně dezinfikují chemickými přípravky. Tak se miminko dostane do příjemné vůně Růžičky, která ho emočně obejme za tou dobou chybějící maminku. Protože na emoční úrovni je Růže znamením něhy a mateřské lásky. S tímhle vším se dá ve zdravotnictví krásně pracovat, ale je naprosto zásadní, aby všechny aroma-oleje byly lékopisné kvality a byly certifikované.

Jak tohle my jako laici máme možnost zjistit?

  Bývá to napsané zezadu na lahvičce s aroma-olejíčkem. Existují také syntetické éterické oleje, na kterých bývá většinou napsáno ,Použití jen do aromalampy´, což jinými slovy znamená, že byly vyrobeny buď synteticky, nebo za pomocí chemických rozpouštědel. Když je ale na nich napsáno, že jsou lékopisné kvality, byly vyrobeny parovodní destilací nebo extrakcí kapalného oxidu uhličitého, což jsou oba chemicky absolutně čisté procesy.

Vím o tobě, že se také věnuješ speciálním miminkovským masážím …

  Akademie Něžného doteku představuje významné spojení léčivého účinku doteku dlaně a olejíčku. Je důležité, aby bylo miminko hlazené nejenom přes maminčino bříško, ale aby se v něm pokračovalo i po porodu. A to nejenom od maminky, ale i od tatínka. Snažím se tedy porodní asistentky naučit, aby už ve svých kurzech učily svoje těhulky, jakým způsobem se mohou dotýkat svých novorozeňátek.

Jakým tedy?

  Jednou z možností je třeba pelíškování. Existují speciální pelíšky pro miminka, které, když se do nich položí, se vytvarují podle jejich tělíčka. A tím, že ho těsně „objímají“, dávají mu pocit bezpečí, který zažilo v děloze. Další možností je Hlazení Duše Miminka. Při těchto dotecích se miminka nedotýkáme přímo, ale dlaní ho hladíme nad obrysy jeho tělíčka. Je to vlastně pokračování bezkontaktního děložního hlazení, během kterého se miminko hladí přes pokožku maminčina bříška, přes dělohu a plodovou vodu. Tohle hlazení představuje hodně intenzivní vzájemné naladění se a je důležité nejenom pro miminko, ale i pro jeho maminku.

A co tvoje Motýlí masáže? Jak ses k nim dostala?

  Přes rakouskou doktorku Evu Reichovou, která vyvinula základní sestavu Motýlích masáží. Toto jemné hlazení „motýlích křídel“ v její praxi na oddělení neonatologie ve Spojených státech kde docházela, často zachraňoval předčasně narozeným miminkám život. Smyslem tohoto velmi jemného hlazení je podporovat nejenom citové pouto k miminku, ale i řadu jeho životních tělesných funkcích, např. dýchání, trávení, imunitu nebo spánek.

Dotek „motýlích křídel“, to zní hodně křehce … Jak si tyto masáže představit?

  Jejich důležitou podstatou je směr toku energie, kterým hlazení provádíme. A to od hlavičky k nožičkám, a jak z přední, tak i ze zadní části. Nejenomže z tělíčka děťátka stahujeme napětí, ale také v něm rovnoměrně rozproudíme vitální energii a zároveň mu také ukazujeme, co je jeho tělo, spojujeme mu hlavičku přes krk s tělíčkem, přes bříško zase s nožičkami …

Proč je důležité děťátku ukázat hranice jeho těla?

  Protože po porodu se miminko samo se sebou teprve „seznamuje“. Dokud bylo v bříšku, v plodové vodě, vnímalo samo sebe úplně jinak, než jak se vnímá po narození. U dětí narozených v termínu je dobré ve třetím měsíci začít s pravidelnými dětskými masážemi, při kterých je směr doteků od hlavičky k nohám z přední strany a od nožiček k hlavičce ze zadní strany tělíčka. Tím už tedy začínáme roztáčet energetický kruh. Motýlí masáže naproti tomu sundávají a uvolňují napětí. Proto jsou tak důležité čím dřív po narození a předchází klasickým dětským masážím.

Miminek se nedotýkají jenom jejich maminky, ale i tatínkové … Co tatínkové a neonatologie?

  Jejich pomoc je něco úžasného … Žena je samozřejmě ve velmi silném emočním stresu, ke kterému se ještě přidává obrovská hormonální zátěž. A jsou to právě muži, kdo ženě poskytne největší podporu. Z průzkumu v diplomové práci studentky Bc. Lucky Přikrylové vyšlo najevo, že ze 70 procent ženě pomůže právě muž, kdežto lékařský personál asi jenom z deseti.

  Je naprosto fantastické, jaký humor muži dovedou do těžké situace přinést! Jak dovedou uvolnit napjatou atmosféru, která vzniká velkým emočním stresem. Znám dokonce případ, kdy se žena tak hodně bála o svého předčasně narozeného chlapečka umístěného v inkubátoru, že na něj tuto nervozitu, když se ho dotýkala, přenášela. A byl to právě její manžel, se kterým se chlapeček krásně uvolnil a uklidnil. Byla to paráda sledovat, jak si to tam oba „chlapi“ užívali a jak to tatínkovi šlo! Ani mu nebylo nutné nic moc vysvětlovat, protože vše už dopředu „okoukal“. A jeho přístup pak zpětně pomohl i té ženě, která pochopila, že svou nervozitu na děťátko přenáší.

Aroma-olejíčky na porodních sálech a neonatologii představují „kognitivní“, doplňující způsob péče. Jak lékaři a nemocnice přijímají porodní asistentky s těmito olejíčky? Nerada bych házela všechny do jednoho pytle s tím, že „špatně…“

  Během čtyř let se mi podařilo navázat spolupráci s 20 porodními sály, kde, pokud žena chce, může začít rodit právě za pomoci aroma-olejů. K tomu ještě dalších pět neonatologických oddělení, mezi nimi i bratislavské, které mi, co se týká aroma-olejů, přijde naprosto skvělé. Troufám si tvrdit, že proto, že jeho přednostkou je žena (usmívá se). Dobrá odezva je také z plzeňské fakultní nemocnice od pana primáře, který osobně má vůni Vanilky velmi rád a ví také o té francouzské studii. Takže neonatologické oddělení v Plzni nejvíc používá právě vůni Vanilky.

Jaká je tvá zkušenost s používáním aroma-olejíčků na porodních sálech v praxi?

  Samozřejmě nejdůležitější je, aby porodní asistentka plně vnímala prospěšnost aroma-olejíčků během porodu. A potom aby primář gynekologicko-porodnického oddělení dal takovým porodům s aroma-olejíčky prostor. Často se děje, že jsou lékaři k aroma-olejům zpočátku trochu rozpačití, ale jakmile vidí jejich účinek, dokonce si je někteří z nich sami vyžadují. Bylo pro mě velmi příjemné poznání, když jsem četla rozhovor s panem primářem havlíčkobrodské porodnice, ve kterém uváděl, že jeho personál je mnou pravidelně vzdělávaný v oblasti aroma-olejů. To totiž dává velmi dobrý obraz také o samotné nemocnici! A to myslím, že také získá na důležitosti do budoucna.

V jakém smyslu?

  Už teď porodnost trochu klesá a myslím, že bude věcí prestiže porodních sálů, jaké možnosti nastávající mamince nabídnou. A samozřejmě také co se týká ekonomické stránky věci. Používání aroma-olejů je totiž daleko lacinější než farmaceutických prostředků.

Pořádáš kurzy o miminkovských Motýlích masážích, organizuješ setkávání porodních asistentek, zajímáš se o účinky aroma-olejů a jejich využití v těhotenství, při porodu a v poporodní péči … Dalo by se říct, že tématem aroma-olejů v porodnictví žiješ. Kam to všechno směřuje?

  S porodními asistentkami, se kterými jsem se za tu dobu potkala, mám osobní vztahy. Takže ano, žiju tím a není to pro mě práce, ale způsob života. Toto téma a všechny vztahy jsou pro mě hodně osobní. A kam to směřuje? Je pro mě hodně důležité ukázat maminkám, a hlavně maminkám předčasně narozených dětí, že lidské dlaně jsou naším největším darem. Nejde o to dělat rozdíly mezi medicínskou péčí a péčí jiným způsobem, konkrétně dotykem. Jde o to oba přístupy spojit, pro dobro miminka.
To je to, co bych chtěla ženám sdělit a naučit je. Že nemusí jenom pasivně přihlížet lékařské péči a nemusí jenom bezradně stát se založenýma rukama za zády, ale že mohou a skutečně umí svému miminku aktivně pomoci. Že ať se stane cokoliv, vždycky existuje nějaká cesta a vždycky se nějaká najde. Jen je třeba se jí otevřít. A je dobré se jí otevřít. Celé to je o velké naději, kterou se svým konáním snažím ženám předat.

kolecko