logo-rgb-tesne

Motýlí masáže

 

Neonatal_massage

 

http://nedonosenci.blogspot.cz/2010/01/motyli-masaze-motyli-masaze-jsou-velmi.html

pátek 1. ledna 2010

 

  Motýlí masáže jsou velmi jemné a lehké doteky, které pomáhají uvolňovat hlubší napětí. Jsou vhodné pro novorozeňátka (zdravému dítěti poskytují podporu) a také pro předčasně narozené děti (zraněné dítě masáže léčí). Masáž jim neublíží, ale naopak, jemné doteky je uklidní a postupně uvolní.

  Motýlí masáže zavedla rakouská lékařka Eva Reich. Věnovala zvláštní pozornost kontaktu s předčasně narozenými dětmi pomocí něžného hlazení. Tento dotek jemných „motýlích“ křídel jim pomáhal přežít. Jemná masáž uvolňuje „napětí“, které vzniká po prožitém traumatu.

  Motýlí masáže jsou přírodní cestou léčení a hledání cesty matky či otce k děťátku. Mezi rodičem a dítětem se vytváří citová vazba, a to možná ta nejintenzivnější v životě člověka; vychází z komunikace v průběhu těhotenství. Po porodu, hlavně po těžkém či předčasném, mají děti vysokou hladinu stresového hormonu a matka ho může pomoct odplavit jemnými doteky. Výzkumy ukázaly, že matka je jediný člověk, který dokáže snížit stres, kterým předčasně narozené děti trpí. Děťátko chce cítit maminčinu sílu a důvěru, potřebuje maminčiny jemné a citlivé doteky, které pomáhají zdolat jeho strachy. Její dlaně plné lásky jej sytí tak, že se jej dotýkají. Vzájemné doteky jsou důležité pro oba, pro matku i dítě. Vazba, která mezi nimi vzniká, je tak mnohem intenzivnější a kvalitnější. Tento vztah důvěry mezi nimi má význam i v pozdějším období. Nejen samotná masáž a doteky, ale i vědomí, že matka či otec jsou při děťátku, mu pomáhá. Děti po porodu cítí, vnímají, vidí a taky rozeznávají hlas matky i otce. V citlivých a milujících rukách se dítě uvolní, otevře se. Už při prvních dotecích se vytváří základ budoucích tělesných zkušeností. Dítě jejich prostřednictvím vstupuje do světa pocitů ihned po narození.

  Novorozenci jsou na dotykové podněty perfektně připraveni. Už v šestém týdnu po početí má dítě vyvinutý hmatový smysl. Lidská pokožka je plná hmatových receptorů, na našem těle jich jsou doslova miliony. Tam, kde je hmatových receptorů nejvíce, vnímáme podněty mimořádně intenzivně. Doteky nás dokážou nejen potěšit, ale i odbourat strach. Dotek je důležitý pro růst, pocit pohody, pro zkušenosti a vnímání okolního světa. Masáž celkově podporuje samoléčivé schopnosti těla. Posiluje pouto mezi rodiči a dítětem. Pro tatínka je to skvělá příležitost být v kontaktu se svým dítětem a mamince to může pomoci překonat pocity sklíčenosti, které po porodu někdy přicházejí.

  Amelia D. Auckett tvrdí, že si dítě vytváří vnitřní pouto pomoci hmatu, zraku, sluchu, chuti a čichu. Něžné a láskyplné doteky, pohled z očí do očí podporují nově vznikající pouto mezi rodiči a dítětem, pomáhají k tomu, aby se dítě cítilo dobře, a je to důležitý způsob, jako mohou rodiče vyjádřit svoji lásku. Čím něžnější je dotek, tím je příznivější jeho přijetí.

  Dítě po porodu můžeme masírovat denně zpočátku 5 až 10 minut a postupně masáž prodlužovat až na 20 minut. Masírujeme do té doby, dokud je to dítěti příjemné. Vždy citlivě vnímáme jeho pocity z doteků, a když má dítě dost, přestaneme. Jestliže začne plakat, přestaneme s masáží. Dítě si jenom jednoduše přivineme k sobě a vytvoříme mu bezpečné prostředí náruče, kde se může vyplakat.

  Dotek znamená taky vzájemné sdílení energie a citový kontakt, který v budoucnosti napomáhá vytváření zdravých citových vztahů a schopnosti milovat. Proto je ze všeho nejdůležitější být v období dětství milován. Nesmí se ovšem zapomínat ani na tatínka a dbát o to, aby s ním dítě navázalo podobné citové propojení jako s maminkou. Dítěti velmi prospěje, pokud si jej otec pokládá na svou obnaženou hruď; dítě pocítí jeho přímý dotek, vůni jeho kůže a může ho intenzivně a důvěrně vnímat. Dostatek a sytost tělesného kontaktu je nejlepší přírodní lék. Je velmi důležité dítě hladit, stimulovat, masírovat a taky jemně povzbuzovat hluboké hrudní dýchání (předchází se tak častému zápalu plic). Masáž hrudníku výrazně pomáhá při zahlenění.

  Jemné masáže umožní rodičům lépe porozumět pocitům jejich dítěte; tyto zkušenosti jsou neocenitelné. Něžný dotek významně pomáhá na tělesné, mentální i emoční rovině.

AUTORKA: Ing. Eva Kopasová
Akademie něžného doteku
MAITREA

e-mail: evka@zrozeni.com

Vystavila: Lucie Přikrylová

kolecko