logo-rgb-tesne

Dotek je víc než tisíc slov

Dotyk-final_sm

29. června 2016

Doslova voňavý rozhovor s naší Evou Kopasovou 🙂

o tom, proč je důležité hladit a masírovat miminka už od těhotenství, a jak k tomu pomůžou
léčivé voňavé květové esence.
Těšíme se moc na její semináře v Maitrei.
Eva vždy umí rozsvítit prostor kolem sebe, už jen být v její přítomnosti je povzbuzující.

magazin.maitrea.cz

   Kdy začít s masáží dětí? „Už v bříšku“, odpoví bez váhání Eva Kopasová, autorka speciálních masáží Hlazení malého Andílka a Motýlí masáže. Dotek je komunikace, kterou miminka vnímají už před narozením, a po porodu je to kromě hlasu maminky téměř uklidňující lék pro zvládání nových, neznámých situací. Eva přidává ještě svou alchymii s léčivými voňavými Esencemi ZROZENÍ, kdy se účinek dotyků zintenzivňuje. Na podzim ji vyjde v Maitrei kniha Motýlí masáže pro Novorozeňátka a zároveň si její masáže budete moct prakticky osvojit na našich seminářích.

Chystáš v Maitrei dva semináře o masážích miminek. Jak se liší od klasických masáží miminek, které známe?

  V mém pojetí je to o jemném dotyku, o vůních a o srdci na dlani. Začínala jsem s Motýlími masážemi pro novorozeňátka, ale vnímala jsem a cítila, že i to je už příliš pozdě na masáž miminek a že je důležité začít mnohem dříve. Takže tento rok vznikl koncept Hlazení malého Andílka, kdy začínáme s hlazením pomocí esence Hlazení Duše Miminka už v těhotenství. Nejprve se ale před masáží zharmonizuje nastávající maminka pomoci esence Strom Života, kdy má možnost získat emoční stabilitu a energetickou podporu. A pomocí dotyků, hlazení a prostřednictvím voňavé květové esence se dotýká miminka přes stěnu bříška.

  Když se miminko narodí, tak ty dotyky a vůni esence už zná, což je kromě hlasu maminky jediná známá věc v tom novém světě po narození. Hodně ho to ukonejší, dává mu to pocit ochrany a jistoty. Navíc je to velmi příjemné. Pro vzájemnou vazbu s maminkou i tatínkem je to velmi důležité pouto.

Je moji touhou podpořit jemnou a něžnou komunikaci v rodině.

  Další typ seminářů je zaměřen k porodu. Snažím se maminky i tatínky naučit, jakým způsobem se pomocí hlazení, dotekové stimulace a květových esencí zúčastnit porodu a jako pár si porod užít a vytvořit důležité, nové pouto mezi sebou. Pro muže je to fajn, že alespoň tuší, co se může při porodu dít, a hlavně jak ženě pomoct a podpořit ji a nemusí se pak často cítit jak Alenka v říši divů. Bude „o krok napřed“ a bude mít pocit smysluplné blízkosti ke své ženě i svému rodícímu se miminku.

 Motyli-masaze-pro-novorozenatka-  eva kopasova

V říjnu vyjde knížka Motýlí masáže pro novorozeňátka, kterou jsi už zmínila. Krásný název.

  Ano. V listopadu (2016), po vydání knihy, začínám i semináře na Motýlí masáže. To už budou na světě i speciální květové Esence ZROZENÍ. Je dobré, když se o nich ženy začnou učit už v těhotenství, protože nejlépe je začít s masáží novorozeňátek hned v porodnici. Klasické dětské masáže jsou přibližně od třetího měsíce a jedná se o jinou sestavu hmatů a energetického působení pro dětské tělíčko. Z mé zkušenosti „začít až tady“ je už dost pozdě.

Zmínila jsi květové esence ZROZENÍ. Vyrábíš je přímo na míru pro tyto masáže a do porodnictví?

  Už skoro třináct let se pohybuji v oblasti porodnictví a stejnou dobu se snažím aroma olejíčky dostat do sféry porodnictví – nejvíc soukromým porodním asistentkám, ale i na porodní sály. Asi před dvěma lety jsem se začala více zajímat o květové esence. Nejznámější jsou Bachovy esence. Existuje projekt tzv. Českých esencí, který čeká na svoje uvedení do života. Mám tu čest se na tomto projektu podílet. Hodně mi to dalo. Naučila jsem se, jak vyrábět matiční tinktury. A poznávala jsem pramenité léčivé vody a nejenom v Čechách.

  Mám vybrané dvě velmi kvalitní pramenité vody – navzájem jsem je potencovala. Spojila jsem vodu, která je zdravá, zemitá, s vodou, která je hodně vibračně jemně-hmotná. Jejich vzájemnou potencí se vytvořila ta nová léčivě působící linie. Byla to velmi příjemná alchymie. Při „zrání“ matičních tinktur jsem používala také rytmizaci, tím se dosahuje jejich bio-aktivace a vysoký energetický potenciál pro léčivé působení. Čistá pramenitá voda je neobyčejné médium a dá se s ní hezky pracovat. Říká se, že je v ní obsažen kód života. Navíc jsem matiční tinktury tvořila v čase jednoho z energeticky nejpůsobivějších období roka, což taky přispělo k zintenzivnění jejich léčivého potenciálu. Takováto synergie jde víc do hloubky, ale i sytosti a blahodárnosti účinku.

  Spojuju svět aromaterapie s květovými Esencemi. Vybrala jsem si Růžovou květovou vodu jako základ pro „Motýlí masáže“ i „Hlazení malého Andílka“. Obecně se o květových vodách mluví, že je to aromaterapie třetího tisíciletí, velmi jemná a něžná vibrace. Mám také připravenou květovou Esenci s názvem Svítání, která se užívá vnitřně a pomáhá ženě energeticky projít porodem i šestinedělím. Dohromady přijdou na podzim na svět čtyři nové esence a přírodní olejíček pro novorozeňátka „Objetí jemnou Růží“.

Tak to se těšíme, až bude křest knihy i květových Esencí ZROZENÍ.

  To mi jdou slzy do očí… Je pro mě velkou ctí, že svět Esencí ke mně přišel během mého působení v Maitrei, že u vás vyjde i moje kniha a že i semináře začnu právě zde. Maitrea mi hodně předala na mé „Cestě jemného doteku…“ a díky ní jsem mnohé vytvořila a vytvářím.

zrozeni_motyli masaze

Esence ZROZENÍ budou mít tento nádherný vizuál

Vím, že jsi měla praxi na neonatologickém oddělení v Brně. Jaká to byla zkušenost?

  Byla to pro mě velká škola života. Vedla jsem tehdy jednu diplomovou práci a tři měsíce jsem denně docházela na neonatologii, na jednotku intenzivní péče. Učila jsem tam rodiče předčasně narozených dětí, jakým způsobem můžou komunikovat, dotýkat se a hladit svoje miminka v inkubátorech.

  Hned první den, co jsem přišla, jsme začali hladit malinkou Veroniku, která měla 500 gramů a byla druhý den po narození. Byla úžasná! Měla ještě zavřené oči, oční kontakt mezi rodiči tak nebyl možný. Silným kontaktem byl právě dotyk. A když jsme ji pak říkávali, že ji jdeme hladit, tak si položila ruku na čelíčko dlaní nahoru a nastavila se na hlazení. Dlaněmi jsme vždy začínali. Kdybychom to nezažili, tak tomu neuvěříme! Já tam byla chvíli, personál mě sledoval, co tam předvedu. A najednou tohle krásně zafungovalo. Byl to velký zlom. Dnes je z Veroniky nádherná holčička.

Přináším poselství léčivých dlaní a květových Esencí.

  Bylo úžasné, že se zapojovali i tatínkové. I přesto, že atmosféra není na místě vždy jednoduchá, tak tatínkové dokázali přinést hravost, humor a dokázali situace odlehčovat. To považuji za obrovský dar. Vnímala jsem už tehdy, že je potřeba hodně emočně podpořit rodiče, a o tom ty Esence také jsou. Takže je to jen pokračování cesty, která se začala už tehdy.

Všimla jsem si tvého jména i v knize Narodilo se předčasně.

  Ano. Lékaři v ní popisují, co se s předčasně narozeným miminkem děje. V knize jsem měla vyhrazenou kapitolu, kde jsem mohla prezentovat Motýlí masáže pro předčasňátka. Od té doby však proteklo hodně vody a mám zase víc zkušeností, proto už to teď nestačí na kapitolu, ale na samostatnou knížku.

  Ohlasy maminek jsou úžasné. Mají možnost poznat svět, se kterým se běžně nepotkávají. Mojí snahou je ukázat jim, že dlaně maminky i tatínka jsou obrovským darem, který pro své děťátko mají. Pomocí dlaní, které jsou navíc provoněné léčivými květovými esencemi, dokáží udělat velmi mnoho pro svoje miminko – jak na fyzické rovině, tak i na emoční. Ráda bych do tohoto prostoru pozvala i prarodiče. Protože mít jako prarodič možnost odevzdat svoje životní moudro a zklidnění, je velká nádhera. I tyhle situace jsem zažila v Brně.

Jak Tvoji práci vnímá dnes odborná veřejnost?

  Jsou to dvě pozice – porodní asistentky s dětskými sestrami a lékaři. Moje spolupráce s maminkami, které mají předčasně narozené děti, vznikla díky tomu, že hlavní lékařka neonatologického oddělení se zajímala o tohle téma. Takže když jsem za ní přišla se svým nápadem, měla jsem dveře otevřené. Skvělou spolupráci mám i s bratislavskou neonatologií. Časem bych moc ráda, aby spolupráce fungovala víc plošně a jemné dotyky a hlazení pro novorozeňátka se mohly dít už přímo v porodnici i na neonatologiích.

  Letos v říjnu (2016) se ve Zlíně pořádá velký seminář pro soukromé porodní asistentky, které pak budou tyto jemné masáže a účinky léčivých květových esencí ZROZENÍ učit „svoje“ těhulky v rámci svých seminářů. Záměrně říkám léčivých esencí, protože to není jen voňavá „ťuťu-muťu“, ale skutečně podpora léčivého dotyku.

Cítím, jak jsme dnes odtrženi od kontaktu s tělem. Tak jsem nadšená z toho, že tihle prckové poznají přirozené a léčivé hlazení.

  To jsi mi teď krásně nahrála. Je to přesně o tom. Už při těhotenství si to žena vyzkouší sama na sobě, což ji krásně zharmonizuje, a postupně bude sama hladit miminko, dostane se tedy na tu druhou stranu. Bude sama vědět, jak se její miminko cítí, jak může vnímat její dotyky.
Máme možnost se i zpětně dosytit. To, co se partneři v rámci Hlazení malého Andílka naučí, můžou se hladit i navzájem; nebo hladit starší dítě. Starší sourozenec může takto postupně opečovávat toho mladšího, nebo i maminku.

  Když jsem tuhle masáž učila kamarádku v Bratislavě, tak její ani ne tříletá dcerka řekla, že bude hladit mě. Masáž tváře s těmi jemnými ručičkami – na to nikdy nezapomenu! Mělo to úžasné kouzlo.

Ruža

Obrázek na lahvičce květových Esencí ZROZENÍ Evy Kopasové

Dostaneme se blíž tělesně i emočně…

  Dotek je někdy víc než tisíc slov. Je zjištěné, že takto hlazené a opečovávané dítě celkově prospívá nejenom ve vývoji, ale když povyroste, je více kontaktní, sebevědomé a dokáže navazovat mnohem zdravější mezilidské vztahy, takže i pro jeho partnerský život mu to určitě bude ku prospěchu.

Tak škoda, že jsi to neřekla našim před třiceti lety! (smích)

 Funguje to i na dospělé. Stačí zavřít oči a staneš se tím opečovávaným dítětem taky. A můžeš hezky dosycovat to, co jsi sama nedostala, když jsi byla ještě malinká.

Každý máme v sobě naše Vnitřní dítě, svého malého Andílka.

Úžasné je to, že to máme doslova vždy při ruce; dotyk je něco, co můžeme vždy nabídnout.

  Jednou jsem slyšela od jednoho moudrého argentinského lékaře, o čem je péče o děti. Řekl: „Třetinu v rukách mají lékaři, třetinu v rukách mají rodiče a třetina patří něčemu, co je mezi nebem a zemí.“ Dává mi to velký a hluboký smysl.

  Jeden neurolog, odborník na kóma, se vyjádřil v tom smyslu, že když je člověk hlazený někým blízkým, tak se přirozeným způsobem vylučují endorfiny, hormony štěstí. Takže není jedno, kdo nás hladí. Druhá možná cesta, kdy se nám vyloučí endorfiny nezávisle na naší vnitřní biochemii, je po snězení čokolády. (smích)

Vybavím si hned několik pohádek, kdy byli hrdinové zachráněni dotykem, polibkem… Léčivý dotyk je už archetypální záležitost.

  Je velká radost zažívat předávání lásky na přímo, učit to a komunikovat s těhulkami. Na úvod začínáme meditací „Strom života“ – uvědomění si svého důležitého místa v rámci rodiny a uvítání nového človíčka, který se rodí právě do našeho rodového Stromu Života. To naladění se je důležité. A je pro mě velkou radostí, že se těchto momentů můžu dotýkat.

Do budoucna máš dost plánů. Je tam ještě nějaká další touha?

  Ano. Chtěla bych oslovit i maminky, které nemohly otěhotnět přirozenou cestou a využily reprodukční medicínu. Cítím, že jemnost, něha a svět vůní je u nich možná ještě daleko důležitější. Další téma, které bych chtěla otevřít, je téma přístupu k placentě. Například v Německu se s tím už pracuje jinak. Ráda bych tento přístup přinesla i do naší odborné veřejnosti jako inspiraci.

Zmínila jsi, že přinášíš aroma esence do porodnictví. Jak to probíhá v praxi?

  Mojí srdeční záležitostí jsou právě porodní sály. Tento týden jsem byla ve Strakonicích. Asi před osmi lety jsem tam rozbíhala zavedení aroma olejíčků na porodní sál pro porodní asistentky. Je nádherné, že tuto myšlenku posvěcuje i vedení. Přinesla jsem tam tři difuzéry a nemocnici provoňáváme. Pro příchod na porodní sál jsme zvolili Litseu cubebu, na gynekologickém oddělení jsme použili Mandarinku a na oddělení šestinedělí Růžové Geránium. Na šestinedělí jsme také postříkali inkubátor Esencí pro „Voňavé domečky“. I každá maminka a sestra si po dezinfekci rukou postříkají dlaně s esencí Hlazení Duše Miminka a s těmito dlaněmi se dotýkají a hladí miminka. A také ji nastříkávají na hračku, kterou vkládají k miminku do „Voňavého domečku“.

  Pro mě je to celek. Snažím se o celkovou harmonizaci, ne o nesystémové dílčí věci vytržené z celku. A tento týden jsem si to vážně užila a padla do kolen! Ve Strakonicích jsem totiž měla možnost setkat se s vedením nemocnice – s ředitelem, vrchní sestrou a ekonomickým ředitelem – a povídala jsem jim o své práci a co nového jim přináším. Najednou se ten urostlý, pragmaticky smýšlející ekonom, shovívavý ke světu vůní, zvedl a za chvíli mi přinesl obrovskou kytici! A takovou děkovnou řeč a poctu, kterou mi dal, jsem ještě od nikoho nezažila. Úžasný zážitek! (smích) To jsou momenty, díky kterým zapomeneš na všechny starosti a těžkosti světa a řekneš si: „Má to smysl.“

Autor článku: Bára Pečová

kolecko